A legutóbbi válogatott meccset követően talán nem meglepő, de szeretnénk pár sort írni Olaszország felemelkedőben lévő egyik meghatározó tehetségéről, Federico Bernardeschiről.
A toszkánai gyökerekkel rendelkező támadó tavaly nyáron érkezett a Juventushoz a Fiorentina együttesétől, és bár tavaly nem volt egyértelmű kezdő a csapatban, rengeteget fejlődött, és az idei évre egyre inkább mutatja világklasszis arcát.
Miután gólt szerzett már úgy klubjánál, mint a válogatottban, a huszonnégy éves játékos egyre inkább bizonyítja nélkülözhetetlenségét úgy a klub, mint hazája színeiben.
A Juventusnál Federico Bernardeschi komoly szerepet vállalt abban, hogy a torinói együttes idén veretlenül és rekordokat döntögetve kezdte a szezont.
A Juventus huszonhárom szerzett góljából tizenhárom alkalommal volt a pályán a gólszerzéskor, kettőt ő maga lőtt, miközben a Juventus tíz meccséből eddig hét alkalommal kapott játéklehetőséget. Ugyan gólpasszok tekintetében nincs mivel büszkélkednie, ami kissé meglepő a játékát elnézve, ennek ellenére egyértelmű, hogy a játéka nagyon fontos a torinói támadásépítés tekintetében.
Federico Bernardeschi szempontjából tekintve igencsak sajnálatos, hogy az olasz válogatott nem úgy muzsikál, ahogyan az elvárható lenne egy ilyen futballmúlttal rendelkező országtól, azonban az újjáépítés közepette Federico Bernardeshi egyike azon építőkockáknak, amelyek a helyükre kerültek a válogatottban, és remélhetőleg a szakmai stáb még továbbiakat talál majd a közeljövőben.
Nemigen lepett meg senkit, amikor az olasz futball és a Juventus legendás kapusa, az azóta Párizsba költözött és a válogatottságot visszamondó Gianluigi Buffon szeptember végén a válogatott nehéz helyzetéről beszélt az olasz médiának. Mindazonáltal Gigi szavai egy jelentős tévedést tartalmaztak.
A Juventus egykori kapitánya és hálóőre azt mondta, hogy jelenlegi csapattársa, Marco Verratti „az egyetlen igazi olasz tehetség”. Nem kívánva kicsinyíteni Marco Verratti érdemeit, természetesen nyilvánvaló, hogy nagyszerű éveket tudhat magáénak az olasz középpályás a PSG-nél, azonban a válogatott szintjén a Pescaránál berobbanó futballista korántsem bizonyult meghatározónak. Természetesen erre volt magyarázata Gigi Buffonnak, aki azt mondta, hogy „amikor átlagos játékosokkal kell játszania, akkor nehézségei lehetnek, mivel a többiek nem értik meg őt, olykor a túlságosan jó futballisták nehezen értetik meg magukat a többiekkel”. Vagyis az olasz válogatott annyira gyenge, hogy egyszerűen nem képes kiaknázni a Marco Verrattiban rejlő potenciált.
Tehát a világon az egyetlen olasz tehetség tényleg az a játékos lenne, aki Párizsban idegenlégióskodik? Én bizony más véleményt képviselek.
Az olasz futballt ismerők között egy mondás járja, mely szerint az olasz válogatottnak akkor sikeres, amikor a Juventus is sikeres. Ennek nagyjából azért lehet igaz, mert történelmi tekintetben a Juventus biztosította a legtöbb kezdőjátékost a válogatott számára, többet, mint az olasz futball másik két óriása, az AC Milan és az Inter Milan.
Az 1982-es világbajnokságon diadalmaskodó olasz keretben a Juventus hat futballistája volt kezdőjátékos. A legutóbbi vb-siker során, 2006-ban öt Juve-futballista volt a keretben, illetve a keretből kilencen mondhatták el magukról, hogy karrierjük során megfordultak a Juventusnál, a szövetségi kapitányi feladatokat pedig a Juventusnál számos sikert megélt szakember, Marcello Lippi látta el.
A Juventus így talán az olasz sikerek egyik legjelentősebb kovácsa, a klubnál zajló munka pedig több válogatottat termelt, mint bármelyik másik Serie A-ban szereplő csapat. Mindazonáltal ennek ellenére kijelenthető, hogy az olasz válogatottnál a legutóbbi vb-győzelem óta nem mutatott senki világklasszis teljesítményt.
A Juventus az elmúlt hét évben bajnok lett, és igencsak dominálta a bajnokságot, ennek akkor jó jelnek kellene lennie a válogatott számára, nem? Így gondolhatnánk, de sajnos ez nem éppen igaz. A Juventus számos játékost adott a válogatottnak az elmúlt hét évben, azonban egyikük sem volt olyan kaliberű, hogy segíthette volna az olasz válogatottat az európai elitbe való visszakerülésben.
Persze, Giorgio Chiellini, Leonardo Bonucci és talán leginkább Gigi Buffon az olasz védelem alappillérei voltak az elmúlt (legalább) egy évtizedben. Azonban Olaszországnak nem a védekezéssel vannak gondjai, és valószínűleg a jövőben sem a védelem fogja a legnagyobb gondot jelenteni. Sokkal égetőbb probléma a középpálya és a csatársor. Nézzük csak meg, hány olasz futballista játszott a Juventusnál középpályán és a csatársorban az elmúlt hét évben.
A Juventus első bajnoki győzelmétől kezdve, tehát 2011-2012-es sikertől kezdve, 10 olasz futballista játszott a középpályán és a támadósorban úgy a Juventusnál, mint az olasz válogatottban. Hét év alatt tíz játékos. Ezen tíz játékos fele inkább kiegészítő embernek tekinthető, és említhetjük itt példának Alessandro Matrit, Stefano Sturarót és Simone Pepét.
Gigi Buffon jogosan kritizálta saját válogatottját, amelyért szinte húsz éven át szenvedélyesen küzdött, és amelynek a mezében nagyszerű kapusteljesítményeket láthattunk tőle. Azonban Federico Bernardeschi kihagyása, és az igazi olasz tehetségek között említésének az elmaradása igazságtalannak tűnik. Federico Bernardeschi a tavaly lett a Juventus játékosa, és már az elmúlt évben is felkeltette sokak figyelmét az elmúlt évek legkiélezettebb bajnoki párharca során.
Annak ellenére, hogy a Juventus legendás hálóőre részese volt a legutóbbi bajnoki sikert hozó évnek, érdemes feleleveníteni ezek szerint az emlékeket. Január elejénél járunk, és a Juventus a Napoli mögött liheg egy ponttal lemaradva a bajnokságban. Ugye nem kérdés, mennyire borzasztó érzés volt ez? Vajon emlékszik-e Gigi Buffon egy fiatal játékosra, aki a padról beállva döntő gólokat szerzett a Cagliari és a Fiorentina ellen, mindkét esetben a második félidőben, ezzel nyomást gyakorolva a Napoli együttesére? Vajon emlékszik-e az egykori kapitány arra, milyen elveszettnek tűnt a csapat az ellenfél kapuja előtt, mielőtt beállt volna ez a fiatal reménység? A játékost Federico Bernardeschinek hívták. És ne feledjük, tulajdonképpen teljesen egészséges sem volt.
Az idei évre ugorva pedig Federico Bernardeschi olykor padra kényszeríti Paulo Dybalát és Juan Cuadradót, amikor Massimiliano Allegri a legjobb csapatát kívánja pályára küldeni. A Juventus eddigi tíz meccsén legalább három alkalommal ő volt a meccs embere. Függetlenül a kezdő vagy csere státusztól, Federico hatással volt a játékra, felvillanyozta az Öreg Hölgy futballját gyorsaságával, félelmet nem ismerő futballjával, illetve azzal, hogy gond nélkül megpróbálta egy az egy elleni harcban kijátszani a védőit. Federico Bernadeschi gyorsan mindennapi névvé válik a Juventus háza táján, úgy országon belüli, mint európai küzdelmekben.
Természetesen a játékosra nem csak a Juventus drukkerei figyeltek fel. Az olasz szövetségi kapitány, Roberto Mancini a következőképpen nyilatkozott Federico Bernardeschi kapcsán: „rendkívüli minőséget képvisel... Egyértelmű, hogy a Juventus az összes meccsen a győzelemért lép pályára, ő pedig fejlődik ezzel a mentalitással.”
Ugyan klubszinten nem bizonyított annyit, mint Marco Verratti (bár a PSG korántsem mutathat fel BL-döntőt vagy hasonlót a játékossal a keretben), Federico Bernardeschi igenis a jövő olasz szupersztárja, akár elismeri Gigi Buffon, akár sem. S ami talán még fontosabb, a Juventus szupersztárja lehet.
Virágkorától még évekre lehet, azonban Federico Bernardeschi már most is kisebb terrort jelent az ellenfél védői számára, mivel folyamatosan támadás alatt tartja őket lendületesen rájuk vezetve a labdát. Ennek a nyomásnak köszönhetően lehetősége nyílik például Cristiano Ronaldo és Mario Mandzukic előtt a résekbe való betörésre, amelyeket Federico Bernardeschi nagyszerűen kialakít. Általában a hozzá hasonló támadópotenciállal rendelkező futballisták ritkán láthatók a csapatuk saját térfelén, a középpályán, azonban Federico Bernardeschi ugyanolyan keményen dolgozik, mint bárki más, hogy visszaérhessen az ellenféllel. Hihetetlen energiával futballozik, és mintha az egész pályát lefedné úgy az első percben, mint a kilencvenedikben.
A hatása minden meccsen nyilvánvaló, és ezt már számos juventino felismerte. Federico Bernardeschi kulcsfontosságú volt a Juventus sorozatos győzelmeket hozó évkezdetében, és bár még fiatal játékos, akinek sokat kell még bizonyítani, egy dolog minden kérdésen felül áll: ma már Marco Verratti korántsem az egyetlen igazi olasz futballtehetség.
Forrás: [link].
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
jeneiPALI 2018.10.15. 19:57:07
epaska 2018.10.15. 20:19:57
Bernardeschinek nem volt túl jó meccse tegnap. Egyre inkább önző, ami nem biztos, hogy jót tesz a játékos megítélésének és teljesítményének.
Il Principino 2018.10.15. 20:40:37
Fede óriási fejlődésen ment át egy év alatt,gyakorlatilag egy új igazolásnak vehető..
Barella-Chiesa-Romagnoli-Rugani-Caldara-Cutrone-Donnarumma-Calabria-Belotti-Verratti-BERNARDESCHI jelenti a Jövőt perpill az olaszoknál...
Jelenlegi névsorból pedig talán a legpengésebb van zebrában szerencsénkre :)
Valószínű hirtelen tűnnek majd fel tehetségek még(Pellegri) és páran ezek közül örök ígéretek maradnak..
babo0410 2018.10.15. 21:28:33
És én örülnék, ha a nyáron még pár olasz játékos érkezhetne. Mondjuk Mandragora, Barella, Chiesa, Verratti, Caldara bármilyen úton visszajöhetne. Én szeretném, ha nem mennénk el abba az irányba, hogy sztárokat akarjon Agnelli minden áron, mert azt a Real már megmutatta, hogy 11 sztár még nem minden, mert 11 sztárból csapatot nem lehet építeni. Szerintem kell ide 1-2 húzónév, de melléjúk azért az a 6-8 olasz fiatal is kéne a csapatba, akikről pár éve maga az elnök úr beszélt. Remélem ezt az elvet Ronaldo leigazolásával, és Marotta hírtelen jött lemondásával nem fogja a sarokba dobni. Mert hja igen, akkor a sok pénzzel, amit az általa megálmodott gigasztárok megtermelnek, mehetünk majd a búsba.
Én nem szeretném, hogy új PSG-t, Cityt stb. csináljanak kedvenc csapatomból.
cd1 2018.10.15. 22:40:54
Spider81 2018.10.16. 06:27:51
Khedira + 50 misi + 10 Trussardi oltony Veratti-ert a PSG-nek!
A genoas Piatek addig ugyis kettos allampolgar lesz,igy az O erkezese is resze az olaszositasnak.
Benatia mindenaron a Milan-ba akar majd igazolni es kenytelenek lesznek odaadni nekunk Romagnolit.
De Sciglio is vissza akar majd terni neveloegyesuletehzes es ekozben Caldara juves szive is megdobban...egyertelmu a csere!Igaz halkan jegyzem meg igy veszitunk egz olaszt!
Insigne-nek eleg lesz a rablasokbol,a koszbol es abbol,hogy soha nem nyer semmit...kivasarolja magat 100 millio liraert a szerzodesebol es atteszi a helyet Torinoba,na nem a bikakhoz hanem a Zebrakhoz.
Chiesa faterja megkapja a Juvenal a u9-es keretet es mivel a fia szeretne az apja kozelebe maradni, igy O is eszak fele veszi az irany.
2018.10.16. 07:59:07
Én még egy mezei, sima BL-nek is nagyon tudnék örülni, meg annak is ha a P$G egy csomag elősütött mirelit croissant-t adna Khediráért. :-D
Watakuki 2018.10.16. 12:19:48
DegerFaCan 2018.10.16. 12:59:18
Drotkoszoru 2018.10.16. 15:00:19
alexGicamo 2018.10.16. 15:28:01
Ha folyamatosan fejlődik tovább , kicsit önzetlenebb lesz, akkor nem panaszkodhatunk !
mrdel 2018.10.16. 21:02:45
Barolo4 2018.10.16. 22:38:08
Berna nagy kedvencem, de szuper sztár szerintem soha sem lesz (ráadásul azért nem is extra fiatal).
Ha nem megy el az önzőzős irányba, akkor a Juventus meghatározó játékosa lehet a következő években, de ha nem szerencsés akkor simán lehet Vucinic 2.0. is, ha nem jól alakulnak a dolgai, szóval a szupersztárral azért még várjunk sztem. Forza Juventus!
FeriGjuve 2018.10.17. 00:16:05
Berna kivètelèvel nem is nagyon lesz olyan olasz játékosunk,aki alapembere lehet a Squadra-nak.
babo0410 2018.10.17. 02:29:58
2018.10.17. 07:47:58
2018.10.17. 07:49:15
Drotkoszoru 2018.10.17. 14:01:48
Drotkoszoru 2018.10.17. 14:18:25
2018.10.17. 16:46:23
Definíció szerint? Ezért is nem tudna egy gép emberi döntést hozni, mert nem érezné a különbséget helyzet és helyzet között. De ez egy embertől szerintem elvárható lenne. Még ha definiáltak is egy ilyen agyrémet, nem kellene menni utána. A világ már csak ilyen. Sok agyrémet kitalálnak, amiket - egyéb lehetőség híján - az ember kénytelen elfogadni, de ez nem azt jelenti, hogy egyet is kell érteni velük.
Pl. veszel 4 nagy házat (amit ráadásul 4-ből 2 eladó el sem akar adni, csak nincs más választása és még rendesen meg sem akarod őket fizetni érte, nem túl korrekt módon), akkor több, mint valószínű, hogy nagyobb értéked lesz, mintha kis egyszerű lakásokat vennél. Kockáztatsz? Dollármilliárdos vagy, így csak egy keveset. De jelen esetben nem olyan sokat, mintha kész játékost vennél. De azzal meg aztán biztos nem kérkednél, hogy Te építetted őket, mert az nem igaz. Még a felújítás is sántít, mert nem fektettél beléjük annyi pénzt, mint amennyivel nőtt az értékük. Amit sejteni is lehetett, tekintve hogy nem lakásokat vettél és a házakat sem nyomornegyedben.
Hogy kockázat meg elkallódik nagy része, meg ilyenek ezek gyenge kifogások. Ha a legtöbb tehetséget magukhoz szipkázzák, akkor ott lesz eredmény is.
Ez is bizonyos érdem, de nem olyan, mint amilyennek fel akarták tüntetni.
Amijük nincs, azt nem is lehet elvenni tőlük. Idegen tollakkal ékeskedtek, csak évekig nem tűnt fel senkinek. De ezek szerint van, aki még most is le tudja tagadni.
Az azért gyanús lehet, hogy miért záródott el a zsenicsap. Arra nem lehet hivatkozni, hogy ebben a korosztályban nincs annyi tehetség, mert nem csak a spanyol gyerekeket gyűjtötték be.
Grinta 2018.10.17. 17:43:42
babo0410 2018.10.17. 18:09:56
babo0410 2018.10.17. 18:22:13
A spanyol bajnokságban a Barcával ketten egyeduralkodók lettek, az nyert azóta, aki éppen jobb formában volt.
A BL-ben meg csak az utóbbi években kezdtek el nyerni, de azt is annak köszönhetik, hogy jött Zidan, és Pérez megadott neki mindent, amit kért. Akkor már régen nem azokat igazolta le Pérez, akiket ő akart. És azért akkoriban már volt jó pár spanyol a keretben. Azóta meg elég nagy hangsúlyt is fektetnek arra, hogy a keretben sok spanyol legyen. Jelenleg 11 spanyol játékosuk van.
Drotkoszoru 2018.10.17. 19:50:57
"Az azért gyanús lehet, hogy miért záródott el a zsenicsap. Arra nem lehet hivatkozni, hogy ebben a korosztályban nincs annyi tehetség, mert nem csak a spanyol gyerekeket gyűjtötték be."
Nincs ebben semmi meglepő. Messi kaliberű játékos jó ha 50 évente egy születik, de Xavi, Iniesta kvalitású labdarúgó sincs minden korosztályban. Hidd el, a jelenlegiben nincs, hiába a kiterjedt megfigyelő hálózat és a La Masia nívója (az megint más téma, hogy a Barca már nem is próbál feltétlen abból meríteni, ők is más utakra álltak rá). Az MU-nak is megvolt a maga "aranygenerációja", a Barcának is. Nem is lenne elvárható, hogy 5 évente kitermeljen vagy felfedezzen egy akadémia hasonló színvonalú és számú gyémántot, mert egyszerűen nincs. Én legalábbis így látom, bár valószínűleg erről nem fogjuk meggyőzni egymást.
2018.10.17. 22:00:12
2018.10.17. 22:08:17
Amúgy Messi komolyan 170 cm? Azt hittem csak 165...
Grinta 2018.10.17. 22:28:15
Grinta 2018.10.17. 22:31:32
2018.10.17. 23:17:20
Grinta 2018.10.18. 07:16:53
Drotkoszoru 2018.10.18. 13:50:52
Drotkoszoru 2018.10.18. 14:44:47
Queiroz, Camacho, Mariano García Remón, Vanderlei Luxemburgo, Juan Ramón López Caro. Ez volt a sorrend Del Bosque után. Ezek közül egyedül Camacho számított akkoriban "neves" edzőnek, de már ő is leszállóágban volt, kiégett, máshol is megbukott. Queiroz például Ferguson segítője volt az MU-nál, emlékeim szerint úgy került a Real kispadjára, hogy semmilyen (!) vezetőedzői munkát nem végzett korábban. Alapból bukásra volt ítélve. Remón és López Caro is kb. senkik Del Bosquéhoz képest. Luxemburgo (akinek egyébként a külön kérésére érkezett Robinho és Júlio Baptista -ennyit arról, hogy egyáltalán nem vette figyelembe Pérez az edzők kéréseit-) pedig kizárólag Dél-Amerikában dolgozott a Real előtt, így az ő kudarca sem okozott számomra (meg a többség számára) szenzációt. Szóval hidd el: Pérez azzal bukott, hogy elküldte Del Bosquét, illetve eladta Makélélét. 2003-ban még a Ronaldo, Zidane, Figo, Raúl, Roberto Carlos fémjelezte "galaktikus" csapattal nyertek bajnokságot, pedig annak sem volt bivalyerős a védelme és ott is a támadójáték dominált.
"És leginkább a támadó posztot erőltette, viszont a kp-n meg a védelemben hatalmas bajok voltak."
Egy ideig valóban "gyávaságnak" tartotta Pérez védők és védekező középpályások vásárlását, de ezen változtatott 2004-ben, mikor leigazolta Samuelt, Woodgate-et, Gravesent (azóta is röhögök rajta :D), 2005-ben Ramost, Diogót, majd 2006 januárjában Cicinhót is. Más kérdés, hogy ezek közül egyedül Sergio Ramos vált be, de maga a szándék megvolt az öregben, hogy erősítse a védelmet.
"A bajnokságban így is tudtak eredményeket felmutatni, mert ott rengeteg csapatot be tudtak/tudnak szorítani, de a BL-ben legtöbbször a nyolcaddöntőben elvéreztek. Emlékszem sokszor kapták meg a Lyont a 16 között, és folyton ki is ejtették őket."
Mint mondtam: Pérez első mandátuma 2006. február 27-ig tartott, magyarán az utolsó teljes szezonja a 2004-2005-ös volt, akkor valóban a nyolcaddöntőben estek ki (éppen ellenünk, hosszabbítás után -Zalayeta (L)-) a BL-ből, de előtte mindig túljutottak a nyolcaddöntőkön. Utána valóban éveken keresztül csak a legjobb 16 közé sikerült eljutniuk, de ezek közül egyedül a 2009-2010-es szezon nyolcaddöntős (Lyon elleni) búcsúja köthető Pérezhez (az volt az első szezonja a második mandátuma során), az összes többi BL kudarc során más volt a Real elnöke. Azóta egyébként mind a 9 alkalommal bejutottak minimum a legjobb 4 közé, amiből 4-et meg is nyertek (bár ez Pérez második időszaka, szóval nem releváns a téma szempontjából).
"A spanyol bajnokságban a Barcával ketten egyeduralkodók lettek, az nyert azóta, aki éppen jobb formában volt."
2014-ben azért bajnokságot nyert az Atleticó is, mellette 2-szer BL-döntőbe is jutottak. A jobb formáról pedig annyit: az elmúlt 10 bajnokságból 7-et nyert a Barca, csak kettőt a Real és egyet az ATMA.
"Akkor már régen nem azokat igazolta le Pérez, akiket ő akart. És azért akkoriban már volt jó pár spanyol a keretben. Azóta meg elég nagy hangsúlyt is fektetnek arra, hogy a keretben sok spanyol legyen. Jelenleg 11 spanyol játékosuk van."
A spanyol mag mindig is megvolt a Realban, főleg Pérez elnöksége alatt. Kíváncsiságból utána néztem, a 2002-2003-as szezonban 36 játékos van felsorolva a Real keretében, ebből 28 spanyol és csak 8 idegenlégiós (gondolom 36 játékos léphetet pályára legalább egyszer a szezon során, de ha 25 fős keretet veszünk, ez akkor is brutális arány). A lényeg: mikor gyengélkedtek, akkor sem amiatt, mert kevés volt a spanyol a keretben.