Juventus - AS Monaco

Az 1997/98-as szezonban a Juventus megpróbálta „lemásolni” az AC Milan „történelmi tettét”, mégpedig azt, hogy három egymást követő évben BL döntőt játszanak.

A csoportból nagy nehézségek árán sikerült továbbjutni, viszont a negyeddöntőben könnyedén átléptek Marcello Lippi tanítványai a Dinamo Kijeven, majd az elődöntőben a Monacóval kellett megvívni a fináléba jutásért.

A hercegség csapatának teljes neve Association Sportive de Monaco Football Club, melyet 1919-ben alapítottak, és a francia bajnokságban szerepeltek. 1998-ig hat bajnoki címet, és öt francia kupát gyűjtöttek be, említésre méltó nemzetközi szereplésük pedig 1992-ben volt, amikor a KEK döntőig meneteltek.

Alessandro Del Piero

Az első számú európai kupaküzdelmek során a torinói összecsapás volt a tizennegyedik, amelyen a francia bajnokcsapat francia játékossal is szemben találta magát, és ezek közül mindössze három végződött a gall csapat győzelmével.

A Juventus részéről először az 1984/85-ös szezonban Michel Platini nézett farkasszemet honfitársaival, mégpedig a Bordeaux-val, akiket búcsúztatták, majd 1995/96-ban Didier Deschamps-pal a soraiban sikerült búcsúztatni a Nantes csapatát az elődöntőben.

A mérkőzés jegyzőkönyve:

1998. április 1.,Torino, Stadio delle Alpi, 56 550 néző.

Juventus – AS Monaco 4-1 (2-1)

Juventus: Peruzzi – Torricelli (Conte 58.), Montero, Iuliano, Pessotto (Birindelli 46.) – Di Livio (Tacchinardi 66.), Deschamps, Zidane, Davids – Inzaghi, Del Piero

Monaco: Barthez – Sagnol, Konjić, Christanval – Martin (Henry 67.), Diawara, Djétou, Pignol (Da Costa 40.) – Benarbia (Carnot 75.) – Trézéguet, Ikpeba

Gólszerzők: Del Piero (34., 45., 62. – a két utolsót 11-esből), Zidane (88.), ill. Del Piero (44. – öngól)

Vezette: Levnyikov (orosz)

A mérkőzés első említésre méltó eseménye a 3. percben történt: Inzaghi lőtte a labdát Barthez kapujába, de a játékvezető érvénytelenítette a gólt les miatt.

A 7. percben Ikpeba beadását Trézéguet fejelte Peruzzi kapujába.

A 16. pecben Ikpeba lövése csattant a Juve felső kapufáján, de a játékvezető lest jelzett.

Nem sokkal később Bebarbia szabadrúgását fogta Peruzzi, majd Del Piero lövését védte a monacói kapus.

A 34. percben Djétou szabálytalankodott Zidane-nal. A szabadrúgásnak Del Piero futott neki és a jobb felsőbe lőtte a labdát, ezzel megszerezve a vezetést. 1-0

Négy perccel később Pignol összefejelt Di Livióval és a franciát le kellett cserélni.

A 44. percben a csereként beállt Da Costa lövése irányt változtatott Del Pierón és a labda a kapu bal alsó sarkában kötött ki. 1-1

A 45. percben Inzaghi szöktette Zidanet, aki ütközött Barthezzel, az orosz játékvezető büntetőt ítélt. Del Piero állt a labda mögé és a kapu jobb oldalába lőtte azt. 2-1

A második félidő első negyedórájában nem történt semmi említésre méltó esemény, de a 62. percben ismét gólt szerzett a Juve. Conte passzolt Inzaghinak, aki betört a francia tizenhatoson belülre, de Konjić akasztotta. Ismét 11-es, és ezúttal is Del Piero értékesítette, a jobb alsóba lőtt. 3-1

A 88. percben Del Piero adott gólpasszt Zidane-nak, aki 16 méterről a bal alsó sarokba lőtte a labdát. 4-1

Az elődöntő első mérkőzésén magabiztosan nyert a Juventus a tartalékosan pályára lépő Monaco ellen, a visszavágón pedig 3-2-es Monaco győzelem született - a Juve góljait Amoruso és Del Piero szerezték -, de így is a Juventus jutott a döntőbe 6-4-es összesítéssel.