Bajnokok Ligája 1998/1999 - elődöntő, első mérkőzés

A Juventus bizakodva várta a találkozót, bár sérülések hátráltatták a piemonti csapatot.

Del Piero még novemberben szenvedett súlyos térdsérülést az Udinese ellen, így a hátralévő mérkőzéseket kénytelen volt kihagyni az idényben.

Az uruguayi Montero combizom sérüléssel bajlódott, de végül tudta vállalni a játékot. Zidane sem volt teljesen egészséges, Paolohoz hasonlón a combizma rakoncátlankodott.

Mivel Alex pótlására a téli átigazolási szezonban igazolt játékosok, Esmáider és Henry nem ütötték meg a mércét, ezért Ancelotti mester kénytelen volt változtatni a csapat szerkezetén. Az addig játszott 4-2-1-2-ről átálltak a 4-4-1-1-re, így Inzaghi egyedüli csatárként, és Zidane előretolt irányítóként veszélyeztette a MU kapuját.

A mérkőzésre már délután hangoltak a szurkolók egy kis bunyó keretén belül, a manchesteri főpályaudvaron csaptak először össze az angol és olasz szimpatizánsok, de a rendőrök hamar buszra tették a Juve drukkereket, és a stadionba szállították őket. A városban is történtek atrocitások, de komolyabb sérülés nem történt.

A mérkőzés jegyzőkönyve:

1999. április 7., Manchester, Old Trafford, 56000 néző.

Manchester United – Juventus 1-1 (0-1)

Manchester: Schmeichel – G. Neville, Berg (Johnsen 46.), Stam, Irwin – Beckham, Keane, Scholes, Giggs – Yorke (Sheringham 79.), Cole

Edző: Alex Ferguson

Juventus: Peruzzi – Mirković, Montero (Ferrara 68.), Iuliano, Pessotto – Conte, Deschamps, Davids, Di Livio (Tacchinardi 77.) – Zidane – Inzaghi (Esnáider 88.)

Edző: Carlo Ancelotti

Gólszerzők: Giggs (90.), ill. Conte (25.).

Vezette: Diaz Vega (spanyol)

Az első hazai helyzetre a 7. percig kellet várni: Keane bal oldali beadását Cole 12 méterről csúsztatta mellé.

A 15. percben Inzaghi megszerezhette volna a vezetést, azonban 14 méterről leadott lapos lövését Schmeichel szögletre ütötte.

A Juventus védői megfelelően semlegesítették Beckhamet és Giggs-t, már a beadások előtt megakadályozták, hogy a védelem mögé tudjanak ívelgetni, így csak az jelentett veszélyt, amikor az angolok hetese szabadrúgásból 20 méterről a jobb felső sarok mellé kanyarintott.

Az olaszok fölényben játszottak, időnként iskolafocit mutattak be az Old Trafford közönségének, aminek a 25. percben meg is lett az eredménye.

Zidane bal oldalról passzolt Davidshoz, aki Scholes lábai között átgurítva indította a keresztbe mozgó Contét. Antonio még igazított egyet, majd 13 méterről a bal alsó sarokba helyezett. (0-1)

A vezetés megszerzése után is a Bianconerik veszélyeztettek jobban, előbb Inzaghi szerezhetett volna találatot, ha nem önzőzi el, majd Pessotto és Zidane előtt adódott gólszerzési lehetőség.

A második félidő 50. percében Di Livio távoli lövését védte a kapus, majd 4 perccel később a szünetben csereként beállt Johnsen fejelt magasan a kapu fölé.

Az 58. percben Beckham baloldali szöglete után Giggs fejesét védte bravúrral Peruzzi, reflexmozdulattal tolta a labdát a léc fölé.

A MU percei következek, de támadásaik nem vezettek eredményre, pedig próbálkoztak középre adott passzokkal, és beívelgetésekkel is, de a Montero vezette védelem megfelelően semlegesítette az angolok csatárait.

A 75. percben Cole baloldali beadása után a védők röviden fejelté ki a labdát, Giggs egyből lőtt, és a labda a 16-on belül Iuliano kezéről vágódott le, de a játékvezető sípja néma maradt.

Ezután Scholes veszélyeztetett, 6 méterről leadott lövése alig kerülte el a kaput, majd a 86. percben Keane távoli lövése irányt változtatva Sheringhamen a kapuba jutott, de Diaz Vega les miatt érvénytelenítette a találatot.

A Manchester rohamozásainak a 90. percben lett meg az eredménye, ugyanis Beckham jobboldali beívelését Sherigham továbbcsúsztatta, a berobbanó Giggs pedig négy méterről az üresen tátongó kapuba nagy erővel belőtte a labdát. (1-1)

Alex Ferguson nyilatkozata a mérkőzés után:

„Tudom, hogy az olaszok azt hiszik, most már ők az esélyesebbek, de valami azt súgja nekem, hogy mi nyerjük meg a visszavágót. A Juventus nem játszhat majd null-nullára, ez teljesen idegen a játékosok természetétől. Győzni akarnak, és ezzel nekünk is esélyt adnak. Ne feledjük, a Juventus Manchesterben játszotta idénye legjobb félidejét.”

Az angolok csapatkapitánya, Keane a következőképpen látta a történteket:

„A döntetlen csalódással tölt el bennünket, még ha a kései gól jól is jött a torinói visszavágóra. Nem voltunk képesek igazán felpörögni, és tudtam, hogy ott kell lógnom Davids és Zidane nyakán, ha el akarjuk kerülni a még nagyobb bajt. Nem sikerült gyenge pontokat felfedeznünk a Juventus játékában, a világsztárjai mind jól játszottak.”

A Juve edzője, Carlo Ancelotti elégedetten mondta a következőket:

„Nem adtunk teret az angoloknak a játékra, jól semlegesítettük Beckhamot és Giggset, akik nem tudták játékba hozni Cole-t és Yorke-ot.”

„Ebben az idényben ez volt a Juventus legjobb mérkőzése. Az első félidőben többször is nagyon közel kerültünk a második gólhoz, és ha sikerült volna még egyszer betalálni, akkor a Machester aligha tudott volna kiegyenlíteni.”

„Nem tudom, hányszor fordult elő, hogy az utolsó percekben kapunk gólt. Azt hiszem, kérni fogom az UEFA-tól, hogy a mi mérkőzéseinken legyen valamivel rövidebb a játékidő, mert akkor a csapatom sokkal eredményesebb lenne. Persze nem panaszkodom, hiszen a döntetlennel is mi vagyunk az esélyesebbek, a visszavágón elegendő lehet a számunkra a null-null is.”

A Juve legutóbbi három BL gólját szerző Conte mosolyogva nyilatkozott:

„Nem panaszkodom, hiszen másfél hónapa alatt bajnoki és kupamérkőzéseken, illetve a válogatottban ez volt az ötödik találatom, Schmeichel ellen pedig szűk két héten belül másodszor voltam eredményes. Azt hiszem, hogy a találkozó előtt mindannyian örömmel aláírtuk volna a döntetlent, bár utólag egy kis keserűség azért maradt bennünk. A Manchester United bebizonyította, hogy a világ egyik legjobb csapata, de mi egy órán keresztül jobban fociztunk az angoloknál. A torinói visszavágó nagyon kemény lesz, ám én úgy gondolom, hogy a végén majd mi jutunk a döntőbe.”