Bajnokok Ligája 1996/97 – döntő

A tavalyi BL-győztes Juventus meggyőző játékkal ismét bekerült a döntőbe, mégpedig úgy, hogy Del Piero sérülése miatt négy hónapig nem léphetett pályára.

A döntőt Münchenben rendezték, így a Bianconeri ellenfele, a Borussia Dortmund hazai földön vívhatta ki története első BL (BEK) serlegét.

A németeknél három volt Juve játékos kapott helyet a kezdő tizenegyben: Kohler, Möller és Paulo Sousa, de közülük is a portugál játékos tűnt a legmotiváltabbnak, és benne volt a legnagyobb bizonyítási vágy előző csapata ellen, mivel akarata ellenére adták el.

"Mindenképpen meg akarom mutatni, hogy a Juve vezetői hibáztak, mikor könnyű szívvel lemondtak rólam. Jól éreztem magam Torinóban, de ma már a Dortmund játékosa vagyok, ennek szellemében teszem majd a dolgom." – mondta Paulo Sousa.

A torinóiak hétfő délután indultak a döntő helyszínére, de Angelo Peruzzi engedélyt kapott, hogy később csatlakozzon a többiekhez.

Erre azért volt szükség, mert felesége, Alessandra bármelyik pillanatban megszülhette volna kislányukat.

Végül a kapus a csapattársaival tartott, de hétfő éjjel megszületett Alessia, így kedd reggel külön géppel visszarepült, hogy a Sant’ Anna kórházba láthassa három és fél kilós gyermeküket.

Kedd délutánra ismét vissza kellett repülnie Münchenbe, mert a Juve hivatalos sajtótájékoztatóján részt kellett venni a csapatkapitánynak.

A mérkőzés előtt Di Livio kézfejére írta a mérkőzés végeredményét, a tipp 3-0 volt, amit majdnem sikerült eltalálni, de nem úgy, ahogy a dupla tüdejű játékos elképzelte.

A mérkőzés jegyzőkönyve:

1997. május 28., München, Olimpiai stadion, 59000 néző.

Boussia Dortmund – Juventus 3-1 (2-0)

Dortmund: Klos – Kohler, Sammer, Kree – Reuter, Lambert, Paulo Sousa, Heinrich – Möller (Zorc 89.) – Riedle (Herrlich 67.), Chapuisat (Ricken 69.).

Edző: Ottmar Hitzfeld

Juventus: Peruzzi – Porrini (Del Piero 46.), Ferrara, Montero, Iuliano – Di Livio, Deschamps, Jugović, Zidane – Vieri (Amoruso 71.), Boksić (Tacchinardi (88.).

Edző: Marcello Lippi

Gólszerzők: Riedle (29., 34.), Ricken (70.), ill. Del Piero (65.).

Vezette: Puhl Sándor

A két csapat utóbbi hat mérkőzéséből ötön az első tíz percben esett gól, ennek megfelelően egymásnak is estek a csapatok.

A 2. percben Jugović elesett a Dortmund tizenhatosán belül, de büntető nem járt reklamálása ellenére sem.

A 4. percben Zidane bal oldali szögletét Iuliano fejelte mellé öt méterről.

Az ellentámadásnál Iuliano mentette szögletre Riedle lövését.

A 8. percben Peruzzi előreívelése Vieri elé került Sammer és Kohler hibája miatt, az olasz csatár 10 méterről kapásból lőtt a kapu jobb oldalhálójába.

A 29. percben a németek szögletrúgását követően Peruzzi röviden ütötte ki a labdát, Ferrara az ötösről a tizenhatoson kívül helyezkedő Lambert elé fejelte azt, ő visszaívelte, Riedle felé. A világ egyik legjobban fejelő csatára mellel maga elé tette a labdát és hat méterről a kapuba lőtt. Bozóky partjelző lest ítélt, de Puhl jogosan felülbírálta asszisztensét. (1-0)

Öt perccel később Möller bal oldali szöglete után Riedle tíz méterről fejelt a kapuba Ferrarát megelőzve. (2-0)

A szünetben Lippi kénytelen volt változtatni, 4-4-2-ről átállt a 3-4-3-ra. A hátvéd Porrini helyett behozta Del Pierót, aki a BL-döntőre épült fel sérüléséből.

A második félidőben tovább nőtt a Juve fölénye, de ezzel az első játékrészben sem volt gond, csak a helyzetkihasználással. A Dortmund három helyzetből lőtt két gólt, addig a Zebrák hatból semmit.

Riedle megszerezhette volna a harmadik gólját, de csukafejese elkerülte a kaput, majd Jugović lövését Klos ütötte ki szögletre.

Nem sokkal később Vieri mellel vette le a labdát a tizenhatos vonalánál, majd lövését a kapufára tolta a német kapus.

A 65. percben szépített a Juventus. Vieri labdáját Jugović átlépte, Boksić az alapvonalig futott vele, majd középre adta, a rövid saroknál érkező Del Piero három méterről, a levegőből, sarokkal helyezett Klos kapujába. (2-1)

Öt perccel később Möller a saját térfeléről indította Rickent a jobb szélen, és mivel nem volt bal szélső Alex beállítása után, így a német tini sztár üresen kapta a labdát. Felnézett és látta, hogy Peruzzi kint áll a kapujából, ezért 23 méterről átemelte a labdát a kapuson. (3-1)

A gól után még becsületből hajtottak a zebramezesek, akik kék színű cseremezben játszottak, de már nem sikerült megváltoztatni az eredményt.

Az esélytelennek tartott Borussia Dortmund megtörte a Juve európai egyeduralmát, és történetük során - az 1966-os KEK győzelem után - másodszor nyertek nemzetközi kupát.

A németek rendkívül taktikusan játszottak, négy helyzetből három gólt rúgtak úgy, hogy a gólokról Peruzzi nem tehetett.