Bajnokok Ligája 2002/03 - elődöntő

A Bajnokok Ligája 2002-2003-as szezonjában az eldöntő párosítása a Juventus - Real Madrid mérkőzés volt. A címvédő otthonában lejátszott első mérkőzésen a spanyolok nyertek 2-1-re.

A visszavágóra jó lélektani helyzetbe került a Juve, mert a bajnokságot megnyerték két fordulóval a szezon vége előtt és a madridiakat is csak 1-0-ra kellett volna verni, vagy két góllal többet rúgni, hogy a döntőbe kerüljenek.

"Azt mondják, hogy ellenfelünk a világ legjobb csapata, ezt azonban be is kell bizonyítania. Biztos vagyok abban, hogy gólzáporos meccs lesz, amit mi nyerünk meg. Remélem, a végső siker is a mienk lesz." - mondta Pavel Nedved, akit ekkor még csak esélyesnek tartottak az Aranylabdára.

Nedved térde nem volt teljesen egészséges, ezért nem volt kezdő a hétvégén a Perugia ellen, csak csereként vetette be Marcello Lippi.

"Talán szükségem lenne már egy kis pihenőre, mivel rengeteg rúgást kaptam a szezon folyamán, de most túl nagy a tét ahhoz, hogy ilyesmivel foglalkozzam. A lényeg, hogy a probléma nem súlyos, érzek egy kis fájdalmat az oldalsó szalagjaimban, ennyi az egész." – mondta a loboncos hajú középpályás.

Három meghatározó játékosra számíthatott újra Lippi: Tacchinardira, Davidsra és Monteróra, akik eltiltásból tértek vissza, viszont Ferrara és Iuliano nem állhatott az ősz hajú mester rendelkezésére.

Ekkor már Zidane a Madrid játékosa volt, és most tért vissza először távozása óta Torinóba, hogy ellenfélként pályára lépjen a Stadio delle Alpi gyepén.

A mérkőzés jegyzőkönyve:

2003. május 14., Torino, Stadio delle Alpi, 67 450 néző.

Juventus – Real Madrid 3-1 (2-0)

Juventus: Buffon – Thuram, Montero, Tudor, Birindelli (Pessotto 60.) – Zambrotta, Davids (Conte 89.), Tacchinardi, Nedved- Trézéguet (Camoranesi 77.), Del Piero.

Edző: Marcello Lippi

Real Madrid: Iker Casillas – Míchel Salgado, Hierro, Helguera, Roberto Carlos – Flávio Conceicao (Ronaldo 52.), Guti, Cambiasso (McManaman 76.) – Figo, Zidane – Raúl.

Edző: Vicente del Bosque

Gólszerzők: Trézéguet (12.), Del Piero (43.), Nedved (73.), ill. Zidane (89.).

Vezette: Urs Meier (svájci)

A mérkőzés első helyzete a spanyolok előtt adódott a 3. percben, mert Davids rácsúszott Guti támaszkodó lábára és a megítélt szabadrúgást Roberto Carlos 30 méterről a bal sarok mellé lőtte.

A 8. percben a baloldalról beadott labdát Nedved lőtte 18 méterről a kapu mellé, majd nem sokkal jobbról középre tolt labdát Del Piero emelte fölé.

A 12. percben Nedved a jobb oldal alapvonalától átívelt labdáját Del Piero fejelte középre, Trézéguet pedig három méterről félfordulattal a kapu jobb oldalába lőtte azt. (1-0)

A gól után visszavett a Juve és a 22. percig csak csordogál a mérkőzés. Ekkor a Madrid előtt adódott lehetőség a gólszerzésre, de Buffon védte Guti 13 méterről leadott lövését.

A 23. percben Davidsszal szabálytalankodtak, a megítélt szabadrúgást Del Piero a sorfalba lőtte.

A 31. percben Figo lőtt fölé szabadrúgásból, majd Del Piero hagyott ki helyzetet.

A 43. percben viszont Alex már nem hibázott, a madridi tizenhatoson belül leültette Hierrót és Míchel Salgadót, majd a közöttük ellőtt labda a kapu jobb alsó sarkában kötött ki. Ez volt a mérkőzés eddigi legszebb jelenete. (2-0)

A hajrában Zidane bal alsóba tartó lövését védte Buffon, majd Zambrotta lőtt 25 méterről mellé.

A második félidőre nehezen érkeztek ki a madridiak az öltözőből, de a sípszó elhangzása után a labdát ők birtokolták többet, viszont gólhelyzetet nem tudtak kialakítani.

Az 52. percben ezért Del Bosque pályára küldte Ronaldót, aki a 67. percben megtolta a labdát Montero mellett a tizenhatoson belül, az uruguayi pedig buktatta őt. A 11-es pontra Figo helyezte a labdát, lövését pedig Buffon hárította.

Egy perccel később Helguera fejelt fölé a szögletből beadott labdát.

A 73. percben Zambrotta a saját térfeléről indította Nedvedet a jobb oldalon. A középen kiugró cseh játékos előtt pattant a labda kettőt, mire utolérte, és a tizenhatos vonaláról teli rüszttel a kapu jobb oldalába bombázott. (3-0)

A gól után nem sokkal Zidane előtt adódott gólszerzési lehetőség, de a mérkőzés hátralévő része inkább a Juve örömjátékával telt.

A 79. percben Del Piero fejesét bravúrral védett Casillas, majd Nedved követett el buta szabálytalanságot, amit a játékvezető sárgalappal honorált. Ez azt jelentette, hogy a cseh középpályás nem léphetett pályára a fináléban.

A 89. percben a balösszekötő helyén kiugró Zidane gólt szerzett, ezzel megszerezve a szépítő találatot. (3-1)

Urs Meier négy percet hosszabbított a sérülések miatt, amiben a Real állt közelebb a gólszerzéshez, de szerencsére nem sikerült gólra váltani fölényüket.

A lefújás után a földre roskadt Nedved nem bírt a könnyeivel, és még a nyilatkozatok során is pityergett:

"Annyira el vagyok keseredve, hogy nem tudom elmondani. Nagy hibát követtem el, az Old Traffordon a lelátón fogok ülni, noha ehhez nem vagyok hozzászokva. Végig csak a kupára gondoltam, amit úgy szeretnék életemben legalább egyszer a kezembe fogni. Nagyon drukkolok majd a többieknek."

Marcello Lippi nyilatkozata:

"Két döntősünk van, tehát szerintem az olasz futball megérdemli a tiszteletet. Nem mondom, hogy mi játsszuk a legszebb futballt, de azt megmutattuk, hogy nem csak a catenacciót vagyunk képesek művelni, hanem, ha kell, hármat rúgunk a Real Madridnak. Megmondom őszintén, fogalmam sem volt, hogy akár a legjobb Juve meg tudja-e verni ezt a csapatot. Óriási érzés, hogy sikerült. Ne feledjük, milyen produkciókkal rukkoltak ki a spanyolok ebben a szezonban. Még mindig alig tudom elhinni, hogy végre megint a döntőben vagyunk. Az elmúlt néhány évben sem voltunk sikertelenek, de ez a kupa, amiért megküzdünk majd Manchesterben, egész más. A jelenlegi idény mindenképp fantasztikus a számomra."

A mérkőzés embere, a büntetőt védő Buffon volt:

"Azt hiszem, döntő jelentősége volt annak a védésnek. Igazán meggyőzőek voltunk ma, megérdemeljük a fináléba kerülést. Remélem, elvisszük a kupát Torinóba."

A Juve 4-3-as összesítéssel került a manchesteri fináléba, ahol az Intert búcsúztató AC Milan volt az ellenfél, ezzel a Bajnokok Ligája történetének első olasz házi döntője került megrendezésre.